Nustatykite regioną: Lithuania

Finland

English Suomi

Estonia

English Estonian

Latvia

English Latvian

Lithuania

English Lithuanian

Poland

English Polish

Sweden

English Svenska

Kaip valdyti kintančias tiekimo grandines?

Daugelis prekybos ir gamybos įmonių pagaliau sulaukė ramybės periodo. Atrodytų, viskas grįžta į senas vėžes: įvairias transporto paslaugas sausuma, oru ir jūra užsakyti tapo paprasčiau, žaliavų pristatymo terminai (angl. Lead time) pagerėjo. Žinoma, kai kurių žaliavų vis dar trūksta,  tačiau daugelis tikrai pritars – situacija daug geresnė nei buvo 2022-ųjų pradžioje.

Vis dėlto, ar jau galime nusiraminti? Dalinamės mūsų ekspertų įžvalgomis ir rekomendacijomis.

Juodosios gulbės ir tiekimo grandinių valdymas

Turbūt viena įdomiausių knygų, atskleidžiančių, kokiame trapiame pasaulyje gyvename, yra  Nassimo Nicholo Talebo „Juodoji gulbė“. Knygoje autorius kalba apie tai, kodėl sunku prognozuoti pokyčius. Mūsų analizuojamai temai aktualiausia knygos mintis – nenumatyti pokyčiai greitai dauginasi.

Šio teiginio tikslumą puikiausiai iliustruoja pastarieji dveji metai. Pirmoji juodoji gulbė buvo pandemija, tuomet – karas Ukrainoje. Šie įvykiai paspartinto ir kitų pokyčių laviną, jie išjudino pertvarką tiekimo grandinėse bei privertė iš naujo perbraižyti importo ir eksporto žemėlapius. Žiniasklaidoje vis garsiau kalbama apie dar vieną netikėtumą – galimus Kinijos planus įsiveržti į Taivaną. Ši intervencija darytų dar didesnę neigiamą įtaką tiekimo grandinėms, negu visi iki šiol buvę atvejai. Mat Taivane pagaminama 65 % visų pasaulio mikroschemų ir netgi 90 % pažangiausių  mikroschemų. Sunku net įsivaizduoti, su kokiais nesklandumais susidurtų pasaulis, jeigu būtų sustabdytas šių komponentų gaminimas ir tiekimas.

Jei minėtų situacijų padariniai ir nebūtų tokie ryškūs, turime dar vieną didžiulį iššūkį – vairuotojų trūkumą. Prognozuojama, kad 2026 m. vien Europoje trūks net 2 mln. vairuotojų. Jeigu prognozės išsipildys, tuomet ilgės krovinių pristatymas, bus sunkiau užtikrinti nenutrūkstamą gamybą, teks iš esmės keisti žaliavų ir produkcijos vežimo strategijas.

Remdamiesi išvardintais argumentais, esame įsitikinę, kad nusiraminti ir tikėtis geresnių laikų kol kas nėra pagrindo.

4 strategijos, padėsiančios geriau pasiruošti nesklandumams ir pokyčiams

Vienos strategijos, tinkančios visoms įmonėms, nėra, nes kiekviena situacija yra individuali. Rekomenduojame įvertinti šiuos galimus pasikeitimus, kurie ilgalaikėje perspektyvoje leistų jūsų įmonei greičiau įgyvendinti pokyčius.
 

Tiekimo grandinių trumpinimas ir diversifikacija

Kuo ilgesnės tiekimo grandinės, tuo daugiau įvairių logistinių operacijų privalote atlikti, todėl didėja rizika. Geroji tiekimo grandinių praktika teigia, kad trumpos tiekimo grandinės yra mažiau rizikingos ir jas valdyti paprasčiau. Šiuo neapibrėžtu laikotarpiu geriausia tiekimo grandinės strategija – orientuota į tiekimo laiko trumpinimą.  Praktika rodo, kad geriausių rezultatų pasiekia tos bendrovės, kurios gamybos ar surinkimo padalinius įkuria arčiau savo klientų.

Žaliavų ir kitos produkcijos tiekėjų diversifikacija – neatsiejamas rizikos mažinimo komponentas. Iki pandemijos buvo įprasta dirbti su vienu tiekėju, kadangi taip pasiekiamos geresnės derybinės pozicijos, o kartu sumažinamos ir sąnaudos. Stabiliais laikais tokia praktika veikia, tačiau pokyčių metu geriau dirbti su keletu skirtingų tiekėjų, nes taip didinamas tiekimo grandinės lankstumas.

Investuokite į skaitmeninius sprendimus

Šiuolaikinės tiekimo grandinės yra kompleksiškos, todėl be technologijų jas vis sunkiau valdyti. Gera žinia, kad technologinių sprendimų kainų rėžiai yra platūs, todėl tinkamą variantą gali rasti bet kokio dydžio bei finansinių galimybių įmonė.

Šiuolaikiniai technologiniai sprendimai padeda užtikrinti greitesnę komunikaciją, didinti žaliavų ir produktų tiekimo matomumą, automatizuoja pasikartojančias funkcijas bei padeda efektyviau pirkti paslaugas ir žaliavas. Įmonės, kurios naudoja šiuos sprendimus, mažina išlaidas, klaidų tikimybę, greičiau priima sprendimus.

Investuokite į darbuotojų ugdymą

Tobulėjant tiekimo grandinių valdymui, reikia ugdyti ir naujas darbuotojų kompetencijas. Dabar aktualūs šie specialistų įgūdžiai: žinios, susijusius su modernių technologijų valdymu, gebėjimas kurti matematinius atsargų valdymo ir logistikos modelius, darbas su dideliais informacijos kiekiais, naujausių paslaugų ir žaliavų pirkimo metodologijų taikymas, bendrosios tvarumo reikalavimų žinios, kontraktų valdymas, tiekėjų atranka ir vertinimas.

Dabar palankiausias metas investuoti į darbuotojų kvalifikacijos kėlimą, nes ne tik patobulinsite kasdienius procesus ir užtikrinsite sklandesnę veiklą, bet ir pasiruošite ateities iššūkiams.

Atidi logistikos partnerių atranka

Neapibrėžtais laikais svarbu dirbti su logistikos įmonėmis, kurios ne tik teikia aukščiausio lygio paslaugas, tačiau ir gali lanksčiai reaguoti į besikeičiančią situaciją, bet kartu griežtai laikosi įsipareigojimų. Ieškokite įmonių, kurios galėtų užtikrinti krovinių pristatymą laiku, kai  užsakymų apimtys išauga, arba sutiktų priimti ir pristatyti krovinius jums reikiamu metu.

Kaip išsirinkti patikimą logistikos partnerį, skaitykite čia.

Išvados

2023-aisiais tiekimo grandinės taps dar kompleksiškesnės, nes vartotojai ir toliau vertins individualumą. Tikėtina, kad geopolitinėje arenoje iššūkių taip pat netrūks, todėl įmonėms teks ieškoti naujų veikimo būdų.

Pokyčius diegti bus lengviau, jei bendrovė iš anksto investuos į darbuotojų ugdymą bei stiprią organizacinę kultūrą.

Kitos naujienos:

Kuriate tvarią organizaciją? Štai į ką reikia atkreipti ypatingą dėmesį

28.08 2024 Tvarumas
Šiuolaikinėje verslo aplinkoje tvarumas tampa neatsiejama organizacijos sėkmės dalimi. Įmonės, siekiančios išlaikyti ilgalaikį konkurencingumą, privalo atkreipti dėmesį į įvairius tvarumo aspektus. Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausias sritis, į kurias būtina atsižvelgti, siekiant vadintis tvaria organizacija, taip pat pateiksime realių pavyzdžių, kokius sprendimus tvarumo kelyje priėmė „HRX“ . Mažiau pakuočių ir popieriaus Viena iš svarbiausių tvarumo iniciatyvų, …

Kada klaidingas transporto kompanijos pasirinkimas gali kainuoti labai brangiai

28.08 2024 Žinojimas = Galia
Tinkamas transporto kompanijos pasirinkimas – svarbus žingsnis, nes gali turėti didelę reikšmę įmonės veiklai bei finansams. Deja, daugelis bendrovių, nepaisant visko, dažnai renkasi pigesnį variantą arba nepakankamai įvertina potencialų partnerį. Šiame straipsnyje aptarsime tris atvejus, kurių, rinkdamiesi transporto partnerius,  krovinio užsakovai neįvertina, taip pat pasidalinsime tikromis istorijomis, patvirtinančiomis šių situaciją aktualumą. Žala reputacijai Kalbėdami apie …

Kaip atsirinkti kokybišką transporto partnerį: svarbiausi kriterijai

Transporto partnerio pasirinkimas yra vienas svarbiausių sprendimų, kurį turi priimti kiekvienas verslas. Šis pasirinkimas ypač reikšmingas toms įmonėms, kurių tiekimo grandinė veikia „Just in time“ principu arba greitas ir kokybiškas prekių pristatymas yra vienas iš jų konkurencinių pranašumų. Tinkamai pasirinktas transporto partneris gali ne tik užtikrinti stabilų prekių judėjimą, bet ir padeda išvengti įvairių nesklandumų …

„Vestas“ – tvarumo keliu žengiančios įmonės pavyzdys

25.07 2024 Tvarumas
Pristatome dar vieną prekės ženklą, kuris visuomet atsiduria tvarių kompanijų reitingų viršūnėse. Žvelgdami į tvarių energijos šaltinių lyderius, nusprendėme paanalizuoti kompaniją „Vestas“. Ši bendrovė, veikianti vėjo energijos sektoriuje, yra tvarumo simbolis, įgyvendinanti inovacijas ir siekianti maksimaliai sumažinti poveikį aplinkai. Šios bendrovės patirtis gali būti puikus pavyzdys tiek energetikos, tiek kitų sektorių įmonėms, siekiančioms tvarumo. „Vestas“ …

Norite įgyti konkurencinį pranašumą? Pagalvokite apie į klientą orientuotos tiekimo grandinės strategiją

25.07 2024 Žinojimas = Galia
Neseniai, kalbėdami apie efektyvias tiekimo grandines, svarstydavome, kaip sumažinti kainas, kad prekes klientams pristatytume pigiau. Stiprėjant konkurencinei aplinkai, vis daugiau kompanijų pradeda suprasti, kad geriausias būdas pritraukti klientų – kurti į vartotojų poreikių patenkinimą orientuotas tiekimo grandinės strategijas. Straipsnyje detaliai analizuosime, kodėl ši strategija svarbi, aptarsime pagrindinius iššūkius, su kuriais ją diegdamosi susiduria kompanijos, pasidalinsime …

„RadioShack“ nesėkmė : tiekimo grandinės klaidos

25.07 2024 Žinojimas = Galia
„RadioShack“ kadaise buvo elektronikos mažmeninės prekybos Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) sinonimas, tačiau įstabų pakilimą keitė dramatiškas nuosmukis. Klestėjimo viršūnėje bendrovė buvo žinoma dėl plataus elektronikos produktų asortimento ir technologijas išmanančių darbuotojų, aptarnaujančių tiek mėgėjus, tiek išprususius vartotojus, pasiekimų. Tačiau „RadioShack“ nesugebėjo prisitaikyti prie besikeičiančios rinkos ir vartotojų pageidavimų, padarė reikšmingų tiekimo grandinės klaidų, visa tai …